Przepływ hormonów jest regulowany przez tę część mózgu, którą badacze jako pierwszą zauważyli jako różniącą się u kobiet i mężczyzn — podwzgórze. W zależności od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, organizuje ono hormony w odpowiednio odmienny sposób. W skrócie: mówi przysadce mózgowej, aby wydawała instrukcje otwierania i zamykania zaworu dla hormonów płciowych.
U mężczyzn jego zadaniem jest utrzymywanie poziomu hormonów na dość stałym poziomie. Działa jak termostat; jeśli krew „nagrzewa się” zbyt dużą ilością testosteronu, wysyłany jest komunikat „ochłodzić to” i zmniejszyć przepływ. Naukowcy nazywają ten proces „ujemnym sprzężeniem zwrotnym”, a jego rezultatem jest dość stały poziom hormonów.
U kobiet jest inaczej. Działając na zasadzie tak zwanego „dodatniego sprzężenia zwrotnego”, układ podwzgórzowo-przysadkowy czasem wydaje się zachowywać jak szaleniec zarządzający zaporą przeciwpowodziową: gdy poziom wody rośnie, zamiast zamknąć bramy, otwiera je szerzej. Prowadzi to do dużych wahań stężeń hormonów u kobiet — a czasem także do dużych wahań kobiecego zachowania.
Podczas gdy męskie podwzgórze zajmuje się utrzymywaniem stałości, kobiece współtworzy system faz albo cykli. Pojawiają się one w regularnych wzorcach mniej więcej co dwadzieścia osiem dni.
i sprawdź swoją wiedzę o budowaniu dobrej jakości relacji.